Awards

Nominations

2015

Past President Award: Jackie Watson, Utah Division of Wildlife Resources
Habitat Conservationist of the Year: Nic Braithwaite, Utah Division of Wildlife Resources
Professional of the Year: Michael Hadley, Utah Division of Wildlife Resources
Partner of the Year: The Wallsburg Watershed Group
Best Professional Paper Award: Randy Oplinger, Utah Division of Wildlife Resources
Best Professional Poster Award: Scott Tolentino, Utah Division of Wildlife Resources
Best Student Paper Award: Colton Finch, Utah State University
Best Student Poster Award: Nathan Malmborg, Utah State University

 

2014

Past President Award: Drew Cushing, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Mark Grover, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Joe Skorupski, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Walt Maldonado, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Dana Dewey, Utah Division of Wildlife Resources
Partner of the Year: Roy City
Professional of the Year: Chris Penne, Utah Division of Wildlife Resources
Habitat Conservationist of the Year: Justin Jimenez, Bureau of Land Management
Lifetime Achievement Award: Dan Duffield, US Forest Service
Best Professional Paper Award: Travis Neebling, Wyoming Game and Fish (WDAFS)
Best Student Paper Award: Harrison Mohn, Utah State University
Best Student Poster Award: Kevin Chapman, Utah State University
Best Student Poster Award: Desiree Lindly, Brigham Young University

2013

Past President Award: Craig Walker, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Ric Hartman, Utah Division of Wildlife Resources
Professional of the Year: Matt McKell, Utah Division of Wildlife Resources
Professional of the YearRichard Hepworth, Utah Division of Wildlife Resources
Habitat Conservationist of the Year: Justin Robinson, Utah Division of Wildlife Resources
Lifetime Achievement Award: Wayne Gustaveson, Utah Division of Wildlife Resources
Best Professional Paper Award: Michael Slater, Utah Division of Wildlife Resources
Best Student Paper Award: Bryce Roholt, Utah State University
Best Student Paper Award: Lisa Winters, Utah State University

 

2012

Past President Award: Anna Forrest, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Matt Breen, Utah Division of Wildlife Resources
Professional of the Year: Aaron Weber, U.S. Fish &Wildlife Service
Habitat Conservationist of the Year: Ogden City
Lifetime Achievement Award: Chris Leuke, Utah State University
Lifetime Achievement Award: Kevin Christopherson, Utah Division of Wildlife Resources
Best Professional Paper Award: Randy Oplinger, Utah Division of Wildlife Resources
Best Student Paper Award: Hannah Moore, Utah State University
Best Poster Award: Lisa Winters, Utah State University

 

2011

Past President Award: Mike Mills, Central Utah Water Conservancy District
Culturist of the Year: Dave Behunin, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: George Sommer, Blue Ribbon Fisheries Advisory Council
Award of Merit: Ryan Mosely, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Teena Christopherson
Professional of the Year: Maureen Wilson, Utah Reclamation and Mitigation Conservation Commission
Lifetime Achievement Award: Walt Donaldson, Utah Division of Wildlife Resources
Lifetime Achievement Award: Mike Ottenbacher, Utah Division of Wildlife Resources
Lifetime Achievement Award: Eric Larson, Utah Division of Wildlife Resources
Facility of the Year: Whiterocks Fish Hatchery
Best Paper Award: John Sproul, Brigham Young University
Best Poster Award: Eric Billman, Brigham Young University
2010

Past President Award: Mike Slater, Utah Division of Wildlife Resources
Culturist of the Year: Erin VanDyke,Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Paul Thompson, Utah Division of Wildlife Resources
Award of Merit: Christy Meredith, Utah State University
Lifetime Achievement Award: Roger Schneidervin, Utah Division of Wildlife Resources

.

2009

Past President Award: Paul Cowley, U.S. Forest Service
Culturist of the Year: Eddie Hansen, Utah Division of Wildlife Resources
Best Paper (Professional): Robert Al-Chokhachy, U.S. Forest Service
Best Paper (Student): Joe Webb, Brigham Young University
Best Poster: Phil Brown, Utah Division of Wildlife Resources

.

2008

Award of Merit: Ben Nadolski,Utah Division of Wildlife Resources
Lifetime Achievement Award: Paul Holden, Bio-West Inc.
Culturist of the Year: Chuck Bobo, Utah Division of Wildlife Resources
Scientist of the Year: Phaedra Budy, Utah State University
Best Paper (Professional): Warren Colyer, Trout Unlimited
Best Paper (Student): Eric Billman, Brigham Young University
Best Poster: Jared Bottcher, Utah State University

.

2007

Award of Merit: Rob Bundy, Bear Lake National Wildlife Refuge
Lifetime Achievement Award: Bob Cowdell, Utah Division of Wildlife Resources
Best Poster: Kirk Dahle, Utah State University
Best Student Presentation: Ben Nadolski and Jeremiah Woods
Special Projects Award: Christy Meredith and Aaron Webber